Jak dieta wpływa na jakość naszego życia?

Jak dieta wpływa na jakość naszego życia?

Nie wszystkie diety są sobie równe. Gwałtowna redukcja kalorii i próba jak najszybszego schudnięcia mogą powodować zaburzenia metaboliczne. Prawidłowa dieta na odchudzanie powinna opierać się na stopniowym ograniczaniu - najpierw wyklucza się najbardziej szkodliwe pokarmy, a dopiero potem zmniejsza się zawartość kalorii.

Jak dieta wpływa na zdrowie człowieka

Niezdrowa dieta i siedzący tryb życia to główne przyczyny przybierania na wadze. Z kolei, aby schudnąć, trzeba więcej się ruszać i stosować zbilansowaną dietę. Jednocześnie chęć jak najszybszego schudnięcia sprawia, że stosujemy radykalne diety- najczęściej z ostrą redukcją kalorii i wykluczeniem wielu pokarmów. Te rodzaje diet, chociaż mogą pomóc ci schudnąć, a jednocześnie wyrządzają znaczną szkodę organizmowi. Przede wszystkim diety „szokowe” negatywnie wpływają na poziom hormonów (czyli cykl menstruacyjny u kobiet oraz poziom testosteronu i potencję u mężczyzn). Między innymi ograniczenie węglowodanów w diecie prawie zawsze wpływa na nastrój. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są diety beztłuszczowe. Bez względu na to, jak logiczny może wydawać się pomysł całkowitego odrzucenia tłustych potraw w celu spalenia tłuszczu podskórnego, takie diety szkodzą pracy metabolizmu. Ponadto ścisła dieta wegetariańska może być również szkodliwa dla zdrowia. W przypadku wykluczenia z diety produktów pochodzenia zwierzęcego konieczne jest zarówno monitorowanie kaloryczności, jak i obecności w diecie produktów białkowych i odpowiedniej ilości witaminy B12.

Zaleca się spożywać co najmniej cztery pokarmy dziennie. Staraj się jeść zawsze w tym samym czasie. Skład pożywienia powinien obejmować białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, sole mineralne, wodę. Z białek zwierzęcych „budowane są” mięśnie, skóra, mózg, narządy wewnętrzne. Białka zwierzęce zawarte w mleku i produktach mlecznych są bardzo dobrze przyswajane przez dzieci. Węglowodany znajdują się w zbożach i pieczywie, ziemniakach i innych warzywach.

Diety które naprawdę działają

Wiele osób oczekuje cudów od diety, wierząc, że tydzień radykalnych zmian w odżywianiu powinien dosłownie „stopić” kilogramy nagromadzone przez lata. Istnieje wiele diet, które obiecują takie wyniki, ale nie są one wcale skuteczne. Zatem jak odróżnić skuteczne plany odchudzania od diet, które nie działają (przynajmniej na dłuższą metę)? Jednym z powodów, dla których trudno wyłapać tę różnicę, jest to, że nawet najgorsze diety najpewniej spowodują utratę wagi, przynajmniej na początku. Jednak zdaniem ekspertów utrata wagi w takim przypadku jest krótkotrwała, bo waga szybko wraca po zakończeniu diety. Źle zbilansowane diety prowadzą do utraty wagi, ponieważ są w większości niskokaloryczne. Po kilku tygodniach diety stracimy kilka kilogramów, ale organizm szybko „odzyska” utracone rezerwy energii. Diety powinny być zatem opracowane przez specjalistów dietetyków. Powinny być zbilansowane i realne. Czyli takie, które nie obiecują nam błyskawicznych efektów natychmiast.

Dieta pudełkowa za i przeciw

Dobrym przykładem jest tutaj dieta pudełkowa jak w Cateromarket.pl. Zalety takiej diety, to wygoda, brak konieczności samodzielnego przygotowania, a przede wszystkim opracowania zbilansowanego posiłku, a także pewność, że spożywane przez nas posiłki są zdrowe i regularna dieta zakończy się osiągnięciem założonego wyniku. Wadą diety pudełkowej jest to, że niestety musimy za nią zapłacić. Koszt diety pudełkowej zależy od wielu czynników, ale warto w tym kontekście rozważyć czy samodzielnie gotowanie, kupowanie składników i ich właściwy dobór nie będzie nas kosztować więcej niż opłacenie tej usługi w profesjonalnej firmie.